Igapäevaselt puidu viimistlusega tegeledes tundub meile puidu õlitamine väga lihtsa tööna. Aga siiski tuleb tõdeda, et kõige küsitum küsimus on just see, kuidas siis ikkagi õigesti Rubio Monocoat õlidega õlitada? Milliseid töövõtteid kasutada? Olgu selleks pinnaks siis põrand, trepp, mööbel või töötasapind. Milliseid töövahendeid kasutada erinevate pindade viimistlemisel? Kas ma saan selle tööga ise hakkama või vajan professionaali abi? Selgitame lahti, kuidas siis ikkagi õigesti kasutada Rubio Monocoat puiduõli, et soovitud tulemus saabuks esimesel korral.

Puitpinna ettevalmistus

Selleks, et puidu lõppviimistlus püsiks võimalikult kaua oma esialgsel kujul, vajavad pinnad korralikku ettevalmistust. Kvaliteetse lõppviimistluse aluseks on lihvimise kvaliteet. Pind peab olema ilma lihvimisvigadeta – kõik vead, kraapsud ja “lihvimiskaared”  tulevad õlitamise käigus esile. Kõige paremini toovad kraapsud välja pruunid toonid. Heledamad ja naturaalsemad toonid pigem peidavad lihvimisvigu. Kvaliteetne lihvimine tähendabki seda, et ei esine lihvimisvigu, pind on sile ja ühtlane. Kindlasti tuleb eemaldada pindadelt ka lihvimistolm. Selleks pestakse pinnad peale lihvimist ning enne õlitamist niiske lapiga puhtaks ja lastakse kuivada. Veega pesemise eelis on ka see, et õli toon jääb intensiivsem, sest vesi avab nö. puidu poorid.

Töövahendid

Töövahendite valik sõltub õli pealekandmise viisist. Võimalusi on erinevaid ja viis valitakse vastavalt töödeldava pinna suurusest ja iseloomust.

Käsitsi svamm või poleerimispadi (scrubby set – käepide + poleerimispadi  beež/valge)puuvillane rätik.

Masinaga – õlitamismasin, lihvimismasin, beež ja valge poleerimispadi, puuvillane rätik.

Kõik töövahendid, mis on õliga kokku puutunud, tuleb enne ära viskamist veega märjaks teha, isesüttimise oht!

Tööprotsess – Rubio Monocoat Oil+2C

Sega õli korralikult läbi, et pigment seguneks ja toon jääks õige. Kasuta segamiseks puust pulka, ainult purgi raputamisest ei piisa. Võta anum/nõu, kus saad segada omavahel õli ja kinniti. Kinniti puhul on oluline jälgida kahte asja – õli ja kinniti suhe on 1:3 (kui õli võetakse 1l, siis kinnitit 300ml). Väga oluline on segada kinniti ja õli läbi ning korrata tööprotsessi käigus õli ja kinniti segamist, sest ajapikku kinniti võib vajuda anuma põhja. Kokku segada ainult nii suur kogus, kui kohe ära kasutatakse! Õli ja kinniti segu kivistub järgmiseks päevaks ning muutub seejärel kasutuskõlbmatuks.

1,3L = 50-70m2

350ml = kuni 15m2

100ml = kuni 3m2

20ml = kuni 1m2

Käsitsi peale kandmineväiksed pinnad nagu mööbel, põrandaliistud ja töötasapinnad – vala õli puidu pinnale ja seejärel kanna svammiga laiali nii, et kogu puidu pind saaks õliga kokku. Seejärel võta beež poleerimispadi ja poleeri pinda läbi õli. Beež poleerimispadi eemaldab ka veega ülestõusnud puidukiu ning muudab pinna uuesti siledaks. Üleliigne õli pühi kuiva puuvillase lapiga ära. Lase pinnal 24h kuivada.

Käsitsi peale kandessuured pinnad – uksed, trepid, mööbel – vala õli puidu pinnale ja seejärel kanna beeži poleerimispadjaga (scrubby set – käepide + beež padi)  laiali, nii, et kogu puidu pind saaks õliga kokku. Seejärel võta valge poleerimispadi (scrubby  set – käepide + valge padi) ja hõõru õli sisse. Kõik üleliigne õli pühi kuiva puuvillase lapiga ära. Lase pinnal 24h kuivada.

Masinaga õlitaminepõrand – algatuseks pese põrand veega, lase kuivada. Siis võta õlitamismasin ja aseta alla beež poleertald. Poleeri põrand kuivalt üle. Puhasta tolmuimejaga tekkinud tolm ja lahtised puidukiud. Seejärel õlita käsitsi kuni 1 m2 suurune ala. Järgmiseks võta kasutusele õlitamismasin ning aseta selle alla valge poleerimispadi. Nüüd vala õli ringikujuliselt (õlitamismasina talla suuruselt) maha ja aseta masin selle peale. Alusta õli laiali kandmist masinaga. Kui poleermispadi hakkab kuivaks jääma vala õli põrandale juurde. Jälgi, et valad õli alati juba õlitatud osa peale. Oluline on põrandat mitte kuivalt poleerida! Seejärel vaheta valge poleerimispadi beeži poleerimispadja vastu ja poleeri põrand masinaga üle. Kuivata seinaääred käsitsi puuvillase rätikuga. Seejärel aseta kuiv puuvillane rätik masina alla, et ära kuivatada üleliigne õli ülejäänud põrandalt. Lase 24h kuivada.

Suurte pragude või faaside korral kasuta pintslit!

Kui sul on küsimus, kas Sinu puitu annab viimistleda Rubio Monocoat puiduõliga, siis esita päring siin!

Youtube video