Puitpõranda lõppviimistluse valimisel on palju erinevaid tegureid, sealhulgas ka meie suurimad sõbrad – lemmikloomad. Foorumites on mitmeid küsimusi teemal, kuidas peab vastu puitpõrand, kui sellel tatsub lisaks ka koer. Mis saab küünejälgedest? Kui kerge või raske on puhtust pidada? Aga kui kutsikas kipub tuppa laskma? Nendele küsimustele käesolevas artiklis vastamegi.

Lakitud põranda puhul tuleks arvesse võtta, et lakitud pinda on oluliselt kergem kahjustada. Aegamööda tekivad laki sisse mikropraod, mis aja möödudes suurenevad. Selliselt rikutud lakk hakkab kooruma ja lahtiste osade vahele koguneb mustust, mida on pea võimatu kätte saada. Lakitud pinna uuendamiseks tuleb kogu lakitud põrand lihvida ja uuesti viimistleda.
Õlitatud põranda puhul ei ole mehhaanilised vigastused nii kerged tekkima. Loomulikult sõltub õlitatud põranda vastupidavus küünejälgedele ka suuresti puidu liigist. Näiteks okaspuude puit on pehmem kui lehtpuude oma. Brinelli indeksi järgi on kõige pehmem puit mänd näitajaga 1.3, üks levinumaid puiduliike, tammepuit, on näitajaga 3.4. Kõige tugevamad on merbau (4.6), wenge (5.3) ja jatoba (6.8).

Nagu ülalpool välja toodud sai, on lakitud põranda puhtana hoidmine sellevõrra keerulisem, et mikropragudesse kogunev mustus kipub lakikihi alla minema. Õlitatud põrandaga seda muret ei ole. Igapäevaseks puitpõranda puhastamiseks sobib hästi pehmeharjaseline tolmuimeja ning põrandapesuks spetsiaalne puitpõrandaseep, mis lisaks mustuse eemaldamisele annab puitpõrandale ka lisakaitsekihi. Hirm, et poriste käppadega tuppa tulnud pere lemmik rikub ilusa põranda ei ole põhjendatud, kuna õlitatud põrand ei ima pori sisse.

Kui lemmiklooma näol on tegemist alles kutsikaga, juhtub aegajalt piss tulema sinna, kuhu see mõeldud ei ole. Kusihape hakkab pikapeale puiduga reageerima ja tulemuseks ongi rikutud põrand. Vahet ei ole, millise viimistluse on põrand saanud, uriin on pikas perspektiivis kahjulik kõikidele põrandakattematerjalidele. Õlitatud põrand on küll vetthülgav, kuid sellest hoolimata tuleks piss koristada ära esimesel võimalusel, vältimaks erinevat tooni laike põrandas.
Jooginõude alla tuleks panna kaitsev alus, kuna pidev lahtine vesi puitpinnal ei puidule väga tervislik. Muretsema ei pea, et kohe kui vett maha läheb, juhtub õlitatud põrandaga midagi. Esimesel võimalusel ja õigeaegselt kuivatatud põrand ei muutu, tonaalsus püsib sama ja puit ei paisu.

Lemmiklooma omades tuleb arvestada ka sellega, et loomal oleks mugav põrandal liikuda. Lakitud põrand või laminaatparkett võib olla looma jaoks liiga libe, loom võib kukkuda ja viga saada. Õlitatud puitpõrand on seevastu ka lemmikloomale mugav, naturaalne ja esteetiliselt ilus.